Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOp. Dr. Fatih Adanacıoğlu+90 545 938 1234Sekreter Didem Hanım

Vajina Beyazlatma Adana

Vajina Beyazlatma Adana

Vajina Beyazlatma

Vajinal beyazlatma yada tıptaki ismiyle genital beyazlatma vulva adı verilen vajina girişi çevresindeki vajina dudaklarının ve diğer komşu alanların beyazlatılması için yapılan işleme verilen addır. Vulva cildi, yüzümüzdeki cilde göre çok daha ince ve hassastır. Ayrıca vulva derisi, menopoza yaklaşırken daha da incelir.

Gerçekte vulvanın renginde zamanla oluşan değişiklikler normaldir ve sağlıksız bir durum değildir. Ne varki kozmetik nedenlerden ötürü birçok kadın tarafından özel bölgenin koyuluğu istenmeyen bir durumdur. Aslında normalde yaşlanmamızla birlikte vücudumuzdaki tüm bölgelerde cilt rengimiz değişime uğrar. Fakat mutsuzluk da tedavi edilmesi gereken bir durum olduğundan genital beyazlatma tıbbi olarak uygulanmaktadır.

Genital koyulaşmanın ya da halk arasındaki adıyla vajina kararmasının oluşmasının meydana gelmesinin birkaç nedeni vardır;

  • Hormonal nedenler; aslında bu renk koyulaşması genellikle hamilelik, menopoza yakın ve menopoz sonrası dönemler gibi farklı yaşam evrelerine eşlik eden doğal ve normal hormonal değişikliklerin sonucudur.
  • Tahriş ve melanosit uyarılması; sık sık bikini giymek, sıkı iç çamaşırları ve pantolonlar, ağda ve jilet kullanımı yine genital renk koyulaşmasına neden olabilmektedir. Ağda yapmak vulva derisinde pigment artışına neden olabilmektedir ve bu da ona daha koyu bir renk vermektedir.
  • Genetik; cilt tipleri genetiğe bağlı değişmekte ve renk değişimleri genetik nedenlerden ötürü görülebilmektedir.
  • Yaşlanma ve kilo alımı; bu durumlar cilt rengi değişikliklerinin diğer tipik nedenleridir.

Bununla birlikte, özel bölge cildinizdeki ani ve şiddetli bir değişim farkettiyseniz, kadın doğum uzmanına bu durumu danışmanızda fayda vardır. Çünkü bu ani değişiklik daha büyük bir tıbbi soruna işaret ediyor olabilir. Vulvanızdaki(vajina cildinde) deride meydana gelen ani değişiklikler egzama, vulva kanseri, vulvar lezyonları veya diyabeti gösterebilir. Vulva cildinizdeki bu değişimleri ve hormonal değişimleri en iyi kadın doğum uzmanları tarafından fark edebileceğinden genital güzelleşme işlemleri, bu konuda tecrübeli olan kadın doğum uzmanlarınca yapılmasında fayda olduğu saygın tıbbi kuruluşlar tarafından belirtilmektedir. Vajina beyazlatıcı kremler ve beyazlatıcı lazer uygulamaları ACOG ve tüm dünyada halen tartışmalı bir konudur.

Vajina Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Vajina beyazlatma iki şekilde uygulanmaktadır;

  • Medikal kimyasallardan oluşan kremler: Vulva ve anüste etkili olan beyazlatma kremleri çünkü bunlar genellikle kojik asit veya hidrokinon içerirler.
  • Lazer uygulamaları.

Vajina beyazlatma kremleri içeriklerine göre değişmektedir.Lazer uygulamaları ise genellikle 2-3 seans halinde yapılmaktadır. Her iki uygulamada da vulva cildi tahrişi yan etki olarak görülebilmektedir.

SORU SORABİLİRSİNİZ

* Bilgileriniz gizli tutulmaktadır, üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır.

Op. Dr. Fatih AdanacıoğluOP. DR. FATİH ADANACIOĞLUKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0545 938 12340545 938 1234